Recknagel-ogrzewanie-klimatyzacja

Słownik Techniczny

Wykaz Produktów

Recknagel

 

Obecnie niedostępny

Recknagel-Sprenger-Schramek

Hermann Recknagel

Twórca książki i autor wielu dzieł naukowych. Studiował w Wyższej Szkole Technicznej w Monachium. Po ukończeniu uczelni rozpoczął karierę zawodową w firmie Sulzer w Winterthur, gdzie najbardziej interesował się problemami techniki wentylacji jak wietrzenie tunelu Simplon oraz zagadnieniami odpylania np. odlewni i szlifierni. W 1898 r. założył własne przedsiębiorstwo instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Hermann Recknagel swój "Kalender für Gesungheitstechniker", liczący wówczas 173 strony opublikował po raz pierwszy w 1897 r. Po jego śmierci ( 1919 r.), wydawana co roku książka osiągnęła objętość 360 stron. Przez kilka lat kalendarz aktualizował Otton Ginsberg, a od 1938 r. Kurt Gehrenbeck. W 1952 książka ukazała się w zmienionej formie jako "Taschenbuch für Heizung und Klimatechnik". Redaktorem tego wydania był inż. Eberhard Sprenger. Dalsze wydania następowały co dwa lata. Do prac nad 62 wydaniem (1983r.) dołączył dr inż. Winfried Hörmann, który od 1988 r. był samodzielnym redaktorem 64. i 65. wydania. Po jego śmierci cała odpowiedzialność za przygotowanie książki przejął dr inż. Ernst Rudolf Schramek.

Ernst-Rudolf Schramek

Prof. dr inż. Ernst-Rudolf Schramek - studiował budowę maszyn i elektrotechnikę w Wyższej Szkole Technicznej w Monachium. Po wieloletniej pracy w charakterze projektanta firmy AEG został kierownikiem oddziału projektowego technicznego wyposażenia budynków firmy Karstadt AG. W 1980 r. obronił pracę doktorską w zakresie energii, procesów i elektrotechniki na Uniwersytecie w Essen. W 1981 założył własną firmę doradczą GERTEC GmbH. Od 1991 roku jest współtwórcą książki Recknagel, a w 1992 został powołany na stanowisko kierownika Katedry Technicznego Wyposażenia Budynków w Dortmundzie.

Sponsorzy

Copyrights © Recknagel 2008-2019 Polityka prywatności
Recknagel 08/09